İş Fikirleri

Ayakkabı Dükkanı Açmak İsteyenler Mutlaka Okusun

Ayakkabı Dükkanı Açmak

Para kazanma yöntemlerinden biri olan ayakkabı dükkanı açmak konusunda sizlere bizden istediğiniz bilgileri detaylı bir şekilde açıklamaya çalışacağız.

Ayakkabı Dükkanı Ne İşe Yarar?

Ayakkabı, bütün insanların ortak ihtiyaçlarından biridir. Bu nedenle bir ayakkabı dükkanı kurmak fikri hem insanların ihtiyaçlarını karşılama açısından hem de gelir getirmesi açısından oldukça iyi bir fikirdir. Bu anlamda müşterilere sunulabilecek birçok ayakkabı çeşidi vardır. Bebek ayakkabılarından, bayan ve erkek ayakkabılara kadar birçok tür müşterilere sunulabilir. Bu kısımda işletme sahiplerinin önceden planlama yapması ve maliyetin nasıl olacağı ile ilgili araştırmalar yapması gerekir. Ayakkabı dükkanı açmak fikri çok yönlü iştir ve online olarak da satışlar yapılabilir. Tabi ki bunlardan önce dükkan açmak için gerekenlerin ve nasıl bir yol izlenmesi gerektiği ile ilgili bilgilerin kapsamlı olarak araştırılması gerekir.

ayakkabi dukkani

Ayakkabı Dükkanı Nasıl Açılır?

Ayakkabı dükkanı açmak için şu adımların takip edilmesi gerekiyor:

 1. İlk önce dükkanda ne tür ayakkabıların satılacağının belirlenmesi gerekir. Örneğin, işletme sahipleri dükkanlarında sadece erkek ve bayan ortopedik ayakkabılar satmak isteyebilir. Ayakkabı türünü belirleme aşamasında dükkanın nerede açılacağı ve o bölgede ki demografik yapının incelenmesi büyük önem taşıyacaktır.
 2. Ayakkabı dükkanı için iş planının hazırlanması gerekir. İş planı bütün detaylarına kadar düşünülmeli ve ona göre hazırlanmalıdır. İş planının içerisinde pazarlama ve halkla ilişkiler planından, kar tahminlerine kadar birçok ayrıntı yer almalıdır.
 3. Bu kısımda ilgili resmi kurumlara başvurulması ve gerekli olan belgelerin alınması gerekir. Ayrıca vergi dairesinden de vergi işlemlerinin halledilmesi gerekir.
 4. Dükkan için gerekli olan malzemelerin temini için toptancılarla görüşmek ve bu doğrultuda satın alma işlemlerinin halledilmesi gerekir.
 5. İşletme için dükkanın nerede kiralanacağına karar verilmelidir. Dükkan haricinde online olarak da ayakkabı satış işlemleri işletmeler tarafından yapılabilir. Bunun için hedef kitlenin iyi belirlenmesi ve doğru analiz edilmesi gerekir.
 6. Dükkanın dekorunun yapılması gerekir. Bu kısımda hedef kitlenin ilgi ve ihtiyaçlarına yönelik olarak dekore işleminin tamamlanması gerekir.
 7. Dükkanın tanıtımının yapılması önemlidir. Bu aşamada gerek el broşürleri ile gerekse de sosyal medya üzerinden müşterilerin ilgilisini çekmek gerekir. Bir internet sitesi de açılabilir. İndirimler ve kampanyalar düzenlemek müşteri portföyünün genişlemesini ve daha çok kişiye ulaşılmasını sağlayacaktır.

Ayakkabı Dükkanı Açmak Şartları

Bir ayakkabı dükkanı açmak için gerekli olan şartlar:

 1. Ayakkabı dükkanının kapalı alan olması ve en az 60 m2 olması gerekir.
 2. Ayakkabı dükkanı içerisinde kemer, cüzdan, çanta gibi malzemelerin satımı yapılabilir. Bunun haricinde ayakkabı dükkanı, ayakkabı çanta dükkanı veya ayakkabı aksesuar gibi kategoriler oluşturulabilir.
 3. Ayakkabı dükkanında tuvalet, kasa, deneme reyonu, 1 depo ve 2 istif bölümü bulunmalıdır. Bu alanlar mutlaka krokide gösterilmelidir.
 4. Teknik bir kişi tarafından dükkanın krokisi çizilmelidir.
 5. Tuvalet, bedensel engelli kişilerin kullanabileceği şekilde dizayn edilmelidir.
 6. Dükkan yeri izinsiz olarak değiştirilmemelidir.

Ayakkabı Dükkanı Açmak İçin Gerekli Belgeler

Ayakkabı dükkanı açmak için kişilerden bazı belgeler istenmektedir. Bu belgelerin ilgili kuruma eksiksiz ve doğru bir şekilde teslim edilmesi gerekir. Aşağıda belirtilen belgeler bilgilendirme amaçlı olarak hazırlanmıştır. Belgeler, belediyeden belediye farklılık gösterebilir.

 • Nüfus cüzdanı örneği ve ikametgah kağıdı
 • 2 tane fotoğraf
 • Yapı kullanma izin belgesi ve tapu belgesinin fotokopisi
 • Dükkan kiralık ise kira mukavelesinin aslı veya noter onaylı örneği
 • Vergi levhasının fotokopisi
 • İlgili Esnaf odası veya Ticaret odasına kayıtlı olunduğuna dair belgenin fotokopisi
 • İtfaiyeden alınacak olan yangına karşı önlem alınmıştır raporu
 • Sabıka kaydı
 • Kimlik bildirimi yapıldıktan sonra kimlik bildirimi yapıldığına dair fotokopi
 • Emeklilik cüzdan fotokopisi ya da sigorta ve bağ-kur belgesi

Ayakkabı Dükkanı Dekorasyonu

Ayakkabı dükkanında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri dekorasyonun iyi yapılmış olmasıdır. Ayakkabı dükkanı dekorasyonu, uzman kişilere danışılarak da yapılabilir. Bu anlamda dükkan baştan aşağıya her şey düşünülerek planlı bir şekilde tasarlanmalıdır. Örneğin, bir ayakkabı dükkanı dekorasyonu içerisinde hedef kitleye göre düzenlemeler yapılmalıdır. Bebek ayakkabıları satan bir dükkan açılmışsa, dekorasyonun içerisinde ki renk tonları daha cıvıl cıvıl olmalıdır ve çocukların ilgisini çekmelidir. Ayakkabıların numaralara göre düzenlenmesi, diziliminin yapılması ve dükkan içerisinde kullanılan aydınlatmalar bu anlamda önemlidir. Aydınlatmalar dükkana ferahlık vermelidir ama çok da ilgi çekici olmamalıdır.

Ayakkabı Dükkanı Açmak Maliyeti

Ayakkabı dükkanı açma maliyeti, birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Büyük bir dükkan açmak için 200.000 TL ile 1.000.000 TL arasında değişen fiyatlar söz konusudur. Ama küçük bir dükkan için gerekli olan maliyet 70.000 TL civarındadır. Maliyetler, satılan alınan ayakkabıların türüne ve çeşidine, mağazanın büyüklüğüne, mağazada çalışacak olan kişi sayısına, mağazanın nerede açılacağına bağlı olarak değişebilir.

Ayakkabı Dükkanı Açmak Karlı mıdır?

Bir ayakkabı dükkanı açmak bazı durumlarda kar elde edilmesini bazı durumlarda ise zarara girilmesine yol açabilir. Burada en önemi nokta işletme sahibinin fiyatlandırmaları ve dükkanın gelir gider hesaplamalarını nasıl yönettiğidir. İş planın detaylı olarak yapılması ve önceden bütün noktaların düşünülerek ona göre hareket edilmesi kar elde edilmesine yardımcı olabilir. Ayakkabı dükkanı aslında karlı bir iştir. Ama bazı püf noktaları uygulamak ve kar elde edebilmek için nelerin yapılması gerektiğini bilmek önemlidir.

Örneğin, dükkanın tanıtımını çok iyi bir şekilde yapmak ve internet sitesi kurarak oradan da ayakkabı satışlarını yapmak kar elde etmek açısından oldukça faydalı olacaktır. Dijital dünyada yer almak ve orada müşteri portföyünün genişlemesi, dükkanın daha çok kişi tarafından tanınmasına ve bu anlamda satışların da artmasına olanak sağlayacaktır. Bu anlamda müşterilerin memnuniyeti ve kaliteli hizmet anlayışı da mühim olan noktalar arasındadır.

Ayakkabı Dükkanını Tanıtmak

Yeni açılan bir dükkanın tanıtımının yapılması, dükkana olan talebin artmasına ya da azalmasına neden olabilir. Bu yüzden tanıtımların ilgi çekici ve müşterin dükkana yönelmesi açısından farklı olması gerekir. Bu anlamda tanıtım yapılabilecek birçok platform vardır. Sosyal medya araçları kullanılarak ya da el broşürleri gibi araçlar ile tanıtımlar yapılabilir.

Ekibin Kurulması

Ayakkabı dükkanı içinde çalışacak olan ekibin kurulması mümkünse hemen yapılmalıdır. İlk önce küçük bir ekiple başlanarak daha sonra ekibe yeni kişiler dahil edilebilir. Çalışanların müşteriler ile ilişkileri, müşteri memnuniyeti açısından önem arz eder. Çünkü ayakkabı satın alma işlemi uzun sürebilir. Bu yüzden çalışanlar sabırlı olmalı ve müşteri memnuniyetini her zaman ön planda tutmalıdır.

Dikkat Edilmesi Gereken İpuçları

Ayakkabı satış işleminde modanın takip edilmesi ve hedef kitleye göre hareket edilmesi gerekir. Hedef kitle gençler ve daha çok yetişkinler ise dükkan dekorasyonundan, raf düzenlemelerine kadar birçok işlem bu yaş grubuna göre ayarlanmalıdır.

Siz de ayakkabı dükkanı açmak istiyorum diyorsanız, aşağıda bulunan yorum kısmına iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Yorum kısmına bıraktığınız iletişim bilgilerinizden bu konu ile ilgili uzman olan arkadaşlarımız sizlere ulaşacaktır. Detaylı bilgi edinmek ve sorularınızı sormak için yine aşağıda bulunan yorum kısmını kullanabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı