İş Fikirleri

DOĞRUDAN ELEKTRONİK TİCARET NEDİR?

DOĞRUDAN ELEKTRONİK TİCARET NEDİR?

Tamamen fiziksel bir anlam içeren mal ve hizmetlerin web sitesi üzerinden pazarlama şekline doğrudan e-ticaret ismi veriliyor. Söz konusu olan bu hizmetlere ve mallara örnek olarak eğlence, bilgisayar programları ve müzik görsel olarak ya da işitsel olarak değere sahip olan eserler, danışmanlık ve yardım hizmetleri sunulmaktadır. Uluslararası işlemler gerçekleştiriliyor.

Buna örnek olarak yurt dışında yapılmış olan bir cep telefonu uygulamanın indirilmesi doğrudan ticaret giriyor. Ayrıca verilen örneğe ek olarak; ücret karşılığında müzik indirilmesi ve/ ya da müzik paylaşım platformlarına para karşılığı üye olunması, çevrimiçi bir şekilde e-ticaret yazılımı satın alınması, ücretli e- öğrenme sitelerine üye olunması, online olarak danışmanlık hizmeti satın alınması gibi örnekler ile anlatılabilir.

Dolaylı Elektronik Ticaret Nedir?

İnternet siteleri üzerinden bir ürün ödemesinin yapılması ve daha sonrada sipariş alınması, sirken sahibinin ürünü paketleyerek kargo ve kuryeler aracılığı ile müşteriye teslim etmesi ya da hizmetin müşteriye verilmesine ise dolaylı elektronik ticaret ismi veriliyor. Dolaylı elektronik ticarete örnek olarak bir e- ticaret sisteminden alınan bir bilgisayar dolaylı ticaret olarak sınıflandırılır.

Dolaylı elektronik ticaret, malların elektronik ortamda sipariş edilmesi ile posta hizmeti ve ticari kuryeler gibi geleneksel yollar ile fiziki tesliminin gerçekleşmesi şeklinde oluyor. Dolaylı elektronik ticaret; para sistemi, ulaşım sitemi, gümrük sistemi gibi bazı dışsal faktörlere bağlı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı