İş Fikirleri

Eczane Açmak

Eczacılık Fakültesi’nden başarı ile mezun olduktan sonra mesleğinizi yapmak istiyorsanız yapmanız gerekenlerden bir tanesi eczane açmak diğeri ise bazı sınavlara ve görüşmelere katılıp bir kurum eczacısı olmaktır. Diğer bir seçenek ise ecza depolarında mesul müdür olarak görev almak sayılabilir.

Eczane açmak ve kendi işinin patronu olmak birçok eczacılık fakültesi mezunu için gerçekleştirilmek istenen bir durumdur, bu yazımızda eczane açmak için gerekli olan her şeyi ayrıntıları ile sizlerle paylaşacağız.

Eczane açma şartları, maliyeti, eczane açmak için gerekenler ve eczane açmak için gerekli olan belgelere bu yazımızda değineceğiz.

Eczane açmak içim öncelikle eczacılık fakültelerinden birinden 5 yıl sonunda başarı ile mezun olmak ve gerekli olan stajı yapmış olmak gerekmektedir.

Eczane Açmak İçin Ne Kadar Sermaye Gerekli?

Eczane açmak için gerekli olan sermaye eczane açmak istediğimiz yere, oradaki kiralık ya da satılık dükkan fiyatlarına, tutacağınız ya da alacağınız dükkanın fiziksel özelliklerine, bina yaşına, hatta çevresinde sağlık ocağı, hastane ya da poliklinik olup olmamasına göre değişen fiyatlara, eczane olarak kullanacağız mekan için nasıl bir dekorasyon düşündüğünüze, içerisinde zorunlu tutulan ilaçlar dışında ne tür ilaç, kozmetik, dermokozmetik ya da medikal ürünler satacağınıza göre ve eczane içerisinde kullanacağınız ekipmanlara göre değişiklik göstermektedir. Eczane açma maliyeti birçok değişkene göre farklılık ve çeşitlilik göstermektedir.

Eczanede bulunması gereken araç ve gereçler, ilaçların konulduğu vitrin, nöbetçi eczane levhası, havalandırma, stok ilaçlar için depolama yeri, buzdolabı ve bilgisayar olarak sayılabilir. Bütün bu saydıklarımıza göre eczane açma maliyeti en az 75 bin lira kadar bir yatırım gerektirmektedir. Eczane açmak için gerekli işlemler, belgeler ve bazı bilgileri sizler için derledik.

Eczane Açmak İçin Gerekli Belgeler

Eczane açmak için sadece eczacılık fakültelerinin birinden mezun olmak, staj yapmak ve gerekli sermayeye sahip olmak yeterli değildir.

Eczane açma şartları arasında en önemlilerinden bir tanesi de gerekli görülen belgelerin temin edilmesi ve gerekli makamlara ibraz edilmesidir.

Gerekli Olan Ön Belgeler

Eczane açmak için gerekli olan belgeler;

  • Eczane açmayı düşünen kişinin TC kimlik numarası
  • İl Sağlık Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış diploma sureti.
  • Sabıka kaydı
  • Yardımcı eczacılık yapmak zorunda olanlar için SGK’dan almaları gereken, en az 1 yıl yardımcı eczacılık yaptıklarına dair belge.
  • SGK ve Türk Eczacılar Birliği’nden alınan hizmet puanlarını gösteren belge.
  • Mesleğini icra etmesini engelleyecek herhangi bir sağlık kusuru olmadığına dair sağlık raporu.

Eğer yerleştirme puanlarınız uygunsa ilgili kurum tarafından eczane açmaya hak kazandığınıza dair bir yazı alırsınız. Bu yazıyı aldıktan sonra temin etmeniz gereken birkaç belge daha vardır.

Eczane Açmaya Hak Kazandıktan Sonra

  • Eczacılar odası kayıt belgesi,
  • Eczanenin bağlı olacağı bölge eczacı odası ve il sağlık müdürlüğü mimar ve mühendisinin hazırlayacağı krokinin (eczane açılacak binanın krokisi) onaylandığına dair belge,
  • Daha sonra da muvazza değerlendirmesi yapılır.

Eczane Açma Kredisi

Eczacılık fakültesini bitirmiş olan bir kişinin en büyük isteği elbette kendi eczanesini açmak olacaktır. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi eczane açmak için bazı zorunlu araç ve gereçlerin temini, dükkan kiralanması, dekorasyonunun yapılması ve ilaçların alınması gibi bazı harcamalar gerekmektedir.

Bazı bankalar eczacılık fakültesinden yeni mezun olmuş ve kendi eczanesini açmak isteyen kişilere uygun faizli ve uygun geri ödeme koşullarına sahip olarak kredi vermektedir. Eczane açmak için gerekenler listenizde her şey eksiksiz olsa bile belirli bir miktar sermayeniz olmadan eczane açmanız imkansız olacaktır.

Dönemsel olarak ve bankandan bankaya değişiklik gösteren eczane açma kredileri genelde esnek veya ötelemeli ödeme koşullarına sahiptir. Bu krediler aynı zamanda pos ve sigorta paketini kapsayarak açılmak istenen eczanenin, açılarak işlerlik kazanmasını sağlamaya yardımcı olmaktadır. Eczane açmaya karar verdiğinizde gerekli sermayeye sahip değilseniz ya da gerekli sermayenin bir kısmına sahipseniz geri kalan nakit ihtiyacınızı karşılamak için iyi bir araştırma ve analiz yaparak en uygun eczane açma kredisine sahip olabilirsiniz.

Eczane Açmak Karlı mıdır?

Eczane açmak karlı mıdır ya da ne kadar para kazandırır gibi sorular birçok değişkene bağlı olarak farklılık göstermektedir. Eczanelerin kar marjı satılan ilaçlara, giderlere ve eczanenin bulunduğu bölgeye göre değişmektedir. Ancak yapılan araştırmalara göre eczanelerin ortalama kazancı (tüm masraflar çıktıktan sonra) 5 ile 30 bin lira arasında değişmektedir.

Eczanenin karlılığını etkileyen en önemli nokta bulunduğu lokasyondur. Hastane, sağlık ocağı, poliklinik yakınlarında olan eczaneler diğer eczanelere göre çok daha fazla kar elde etmektedirler.

Hizmet Puanı Önemlidir

Eczane açmak için seçilen bölgenin sosyoekonomik durumuna göre bir katsayı bulunmaktadır. Sizin çalıştığınız yıl ile bölgenin sosyoekonomik durumuna göre belirlenen bu katsayı çarpılarak hizmet puanı elde edilmektedir.

Bu hizmet puanınızın yüksekliğine göre kaliteli semtlerde eczane açmanıza izin verilir. Yaygın olan inanışa göre eczane açmak için en iyi bölgeler kalabalık semtler olarak gözükse de, eczane açıp daha karlı olmak için en uygun yerler kalabalık semtler yerine eğitimli ve bilinçli kişilerin olduğu semtlerdir.

Belirli bir eğitim düzeyine sahip ve belirli bir sağlık bilincine erişmiş olan müşteri profiline sahip olan eczaneler, bu bölgelerdeki insanların kendilerine çok daha iyi ve bilinçli baktıklarından dolayı daha fazla kar etmektedirler. Hizmet puanınız ne kadar yüksek ise eczane açtığınız semte göre o adar fazla para kazanma şansına sahip olacaksınız.

Eczane Açmak Kolaydır Ancak Ayakta Tutmak Zordur

Eczane açmanın o kadar da zor olmadığı günümüzde, açılan eczanenin karlı bir şekilde varlığını sürdürebilmesi çok zordur. Eczacılık alanında başarılı olmak istiyorsanız mutlaka sektörün içinde olmalısınız ve mesleki alandaki gelişmeleri, mevzuatları, tıbbi ve teknolojik gelişmeleri sıkı sıkıya takip etmeniz gerekmektedir. Bölgenizin eczacı odası ya da eczacılar birliği tarafından düzenlenen toplantı, seminer ve organizasyonlara katılmanızda da büyük yarar vardır.

Eğitimli ve Bilgili Personel

Eczacı da dahil olmak üzere eczanede çalışan yardımcı eczacı ve kalfaların alanında uzman, bilgili ve eğitimli olmaları gerekmektedir. Aynı zamanda güler yüzlü, müşteri odaklı ve işini gerçekten severek yapan personel ve eczacıların bulunduğu eczaneler her zaman kazanmakta ve verdikleri hizmet ile onurlu eczacılık mesleğini başarı ile sürdürmektedirler.

Sadece İlaç Satmayın

Eczanenizin karlı ve yüksek satışlar yapması tamamen sizin elinizdedir diyebiliriz. Eczanenizde sadece ilaç satarak veya sadece reçete karşılayarak fazla bir kar etmeniz oldukça zordur ya da kazanmak için çok yüksek reçete hacminizin olması gerekmektedir.

İlaç dışında bitkisel ürünler, besin takviyeleri ve ek gıdalar satmak sizler için daha da kar getirecektir. Aynı zamanda kozmetik ve dermokozmetik ürünler satarak kar marjınızı arttırabilirsiniz. Medikal ürünler ve özellikle de bebek ürünleri (alt bezi, biberon, mama vb.) satarak satışlarınızı daha da karlı hale getirebilirsiniz.

Sizler de gerekli eğitim ve belgelere sahipseniz ve eczane açmak istiyorsanız, sayfamızın yorum kısmından iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Konunuz ile ilgili uzman arkadaşlar en kısa sürede sizlerle iletişime geçerek ihtiyaç duyduğunuz bilgi paylaşımını sizlere ücretsiz olarak yapacaktır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı