Kredi Notu

Enuygun Kredi Kararı Nasıl Verilir?

Banka kredileri son zamanlarda tüketici kısmının öncelikle acil ihtiyaçlarını gidermek amacıyla daha sonra da konut kredisini destelemek ya da yatırım amacıyla bankalardan talep ettikleri en önemli ekonomik unsurların başında geliyor. Durum böyle olunca tüketicilerin de en fazla merak ettiği önemli hususların başında da enuygun kredi hangisi sorusu geliyor? Enuygun kredi çekmek isteyen tüketiciler öncelikle kredinin kendileri için ne kadar gerekli olduğunu sorgulamalılar. Daha sonra çekilmesi elzem olan enuygun kredi bankaların sunmuş olduğu kredi miktarları, kredilerin faiz oranları, kredi vadeleri ve kredi sözleşmelerinin yasal kesintileri araştırılmalıdır.
Bu araştırma sonuçlarına göre, krediler birbirleriyle kıyaslanmalıdır.

Kıyaslanmalar sonucu kredi faiz oranı ve yasal kesintileri en az olan kredi size en maliyeti sağlayacağından dolayı o banka kredisi sizin için enuygun kredi olarak adlandırılabilir. Fakat bazen kredi faiz oranı yüksek iken yasal kesintiler az, kredi faiz oranı düşük iken ise yasal kesintiler faiz olabiliyor. Burada kredinin sizin sırtınıza yükleyeceği para yüküne göre sağlıklı bir karar verilmesi gerekiyor. Bu karar verirken kredi taksitlerinizi de bütçenize göre ödeyebileceğiniz tutarlarda belirlemeniz ayrıca kredi notunuz için de çok önemlidir.

Enuygun Kredi İçin Gereken Başvuru Belgeleri Nelerdir?

Enuygun kredi çekilecek bankaya karar verildikten sonra bankaya gitmeden önce gerekli kredi başvuru evrakları sorulmalıdır. Genellikle bankalar standart bir şekilde aynı evrakları tüketicilerden temin ediyor. Bu evraklar; tüketicinin aylık maaşını gösteren kazanç bordrosu, son altı ya da devamlı çalışmışlığını gösteren sigorta belgesi ve hüviyet bilgilerinin yer aldığı kimlik belgesidir. Bu evrakları kurumlardan onaylı ve güncellenmiş bir şekilde alarak bankaya başvuruyorsunuz. Daha sonra banka tarayıcıdan bunları tarayıp merkez olarak bilinen şubeye gönderiyor. Şube bunları inceleyerek enuygun kredi gerekli onayı veriyor. Onay verildikten sonra kredinin banka tarafından açılan vadesiz hesaba yatırılma işlemleri hızlanıyor.

Krediye Başvurma Yolları Nelerdir?

Tüketici olarak enuygun kredi çekme talebiniz için seçeceğiniz pek çok yöntem bulunuyor. Bankalar kredi taleplerine hızlı cevap verebilmek adına son zamanlarda tüketicilere daha hızlı ve kolay yöntemler sunuyor. Bu yöntemlerinde başında da mobil ile kredi başvurusu geliyor. Mobil ile kredi başvurusu için hem sms yolunu kullanabilirsiniz hem de bankanın mobil uygulamasına telefon aracılığınızla girerek ‘’Kredi’’ bölümünden kredi ile ilgili bilgileri girerek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Mobil ile başvurunuzu tamamladıktan sonra yine aynı yolla bankanın vereceğim mobil cevabı beklemelisiniz. Buna göre bankaya giderek kredinizi sonuçlandırıyorsunuz.
Fakat enuygun kredi için başvuruyu mobil ile yapıyor olsanız da en sonunda bankaya gitmeniz gerektiğinden kredi başvurusunu banka aracılığı ile de yaparak merkez şubeden kredi onayı bekliyorsunuz. Gerekli başvuru evraklarını tamamlayıp verdikten sonra geriye kalan tek şey kredi onayıdır.

Kredi Onayı Neye Göre Veriliyor?

Bankaya yaptığınız enuygun kredi başvurusu bazen olumlu sonuçlanabiliyorken bazen de istediğimiz olumlu geri dönüşü bankadan alamıyorsunuz. Bu sonuçların 2 önemli sebebi bulunuyor.
Birincisi talep etmiş olduğunuz enuygun kredi miktarı ve vadesi ödeyebileceğiniz sınırların çok üstünde olabilir. Banka kredi vadesinde gerekli kredi taksitlerinin ödenemeyeceğini düşünerek size bu kredi onayını vermeyebilir.
İkincisi ise bankalar kredi taleplerini kredi notuna göre belirliyor. Kredi notu, bankalarla ekonomik ticaret yapan şahıs ya da kurumların kredi değerlendirilmesinde kullanılan bir ölçüt puanıdır. Bankadan talep etmiş olduğunuz krediyi vadelerinde ödeyebileceğinizi düşündüğü an olumlu onay vermek için kredi notunuza bakıyor. Eğer önceki ödemeleriniz aksattıysanız kredi notunuz düşük olacağından banka, aynı olumsuz ödemelerin bu kredide de yapacağınızı varsayarak sizin enuygun kredi talebinize olumlu dönüt vermeyebilir. Bu sebeple kredi notunun yüksek olması da kredinin onayı için ayrı bir önem arz eden bir etkendir.

Kredi Notunu Nasıl Öğrenirim?

Bankalardan enuygun kredi çekmek için talepte bulunacak olan tüketicilerin en fazla merak içinde oldukları husus kredi notlarının kaç olduğudur. Çünkü, bir krediye onay verilmesinin önemli bir kriteri de kredi notu puanıdır. Kredi notunu öğrenmenin birkaç yolu bulunuyor. Bunlardan bir tanesi, maaş hesabınızın olduğu bankanın internet bankacılığı ile kredi notu raporu almak için başvuru yapabiliyorsunuz. Bazı bankalar kendi müşterileri için bu hizmeti ücretsiz sunuyor. Fakat hemen hemen tüm bankalar kendi müşterisi olmasa da ücretli olarak kredi notu raporunu almak isteyen tüketiciler için bu hizmeti verebiliyor.
Ayrıca, kredi notunu öğrenmenin bir yolu da kredi başvuru yapmaktır. Kredi başvuru yaparken bilgiler sisteme girildiğinden banka memuru sizin güncel kredi notunuzu ayrıntılı olmasa bile görebiliyor ve bunu gerekli izni alarak sizinle paylaşabiliyor.
Son zamanlarda en fazla kullanılan kredi notu öğrenme yolu ise findeks adlı bankaların ortak oluşturmuş olduğu siteye üye olarak ücretli bir şekilde kredi notunuzu ayrıntılı bir rapor alarak öğrenebilirsiniz. Enuygun kredi çekerken kredi notunuzu bilmenizin talep edeceğiniz kredi miktarına önemli bir etkisi olabilir.

Kredi Notunun Yüksek Olması İçin Ne Yapılmalıdır?

Kredi notunun değerlendirmesi, şahıs ya da kurumların bankalar ile yaptıkları ekonomik işler sonucu belirleniyor. Bu sebeple bankalarla yapılan her türlü işlemlerin özellikle zamanında yapılması gerekiyor. Buna çekilen krediler, kredi kartları, kefil olunan krediler, çek, sene ve bono işlemleri de dahildir. Bu ürünlerin ödemesinin zamanında ve yasal olarak yapılması kredi notunu zaten her zaman azami seviyede tutacaktır. Enuygun kredi talebinin olumlu sonuçlanması için bu hususlara her zaman dikkat edilmelidir. Aksi takdir de enuygun kredi talepleri hiçbir zaman olumlu sonuçlanmayabiliyor.

Kredi Notu Hangi Aralıklarda Değer Alıyor?

Kredi notunun aldığı değerler 0 ile 1900 arasındaki puanlardır. Ödemelerini zamanında yapan, bankalarla yapılan işlemleri sağlıklı bir şekilde yerine getiren her tüketicinin kredi notu 1900’e kadar çıkabilirken, ödemelerini aksatan, çek ve senet işlemleri karşılıksız çıkan tüketicilerin ise 0’a kadar düşebiliyor. Özellikle kredi ödemelerinde vadeleri zamanında ödemeyi geciktiren tüketiciler icralık olabileceğinden enuygun kredi notları da hesaplanamayan dereceye kadar iniyor. Özellikle kredi notu 1200’ün üzerinde olan tüketicilerin kredi talepleri ödeyebilecekleri taksitler halindeyse bankalar tarafından genellikle olumlu dönüt alıyor.

Kredi Taksitleri Ödeyemezsen Ne Yapmalıyım?

Enuygun kredi olarak karar verip aldığınız kredi taksitlerini bazen değişik sebeplerden dolayı ödemeyebilirsiniz. Böyle durumlarda kredi notunun düşerek sonraki kredi taleplerinizi de etkileyeceğinden acilen bankanızla iletişime geçerek kalan kredi miktarının uygun vade ve taksitlerle tekrar yapılandırılmasını talep etmelisiniz.

Kredimi Vadeleri Bitmeden Kapatabilir miyim?

Krediyi çektikten sonra toplu bir şekilde kapatmak için kredi sözleşmenizi incelemeniz gerekiyor. Çünkü bazı bankalar alacağı fazla ücretten dolayı kredilerin erken kapanması halinde kredi miktarının %2’si kadar cezayı tüketiciye kesebiliyor. Böyle bir durumla karşılaşmamak adına kredi sözleşmesinin en başta ayrıntılı bir şekilde okunarak incelenmesi gerekiyor. Aksi halde enuygun kredi diye çekilen kredi amacına ulaşmayabiliyor.

Kredi Hesabıma Ne Zaman Geçer?

Kredi başvuru evraklarını bankanıza teslim edip sisteme girildikten sonra genellikle aynı gün onay veriliyor. Onayı verilen kredinin hesaba geçmesi genellikle mesai saatleri içinde oluyor. Hesaba geçen paranızı ister hesapta tutabilir isterseniz nakit olarak çekebiliyorsunuz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı