Kredi Notu

Findeks Kredi Notu Sisteminin Finansal Olarak Size Desteği

Kredi ürünleri ülkemizde yaygın bir şekilde kullanılıyor. Kredi kartı, krediler, bankacılık hizmetlerinin yaygın bir şekilde kullanılması ve nakit ihtiyacını karşılamaları büyük bir avantaj olarak görülüyor. Kredi kullanmak isteyen bireyler bankalar aracılığıyla sağlanan birçok kredi imkanına başvuruda bulunarak nakit sıkıntılarını karşılamış oluyorlar. Fakat kredi kullanmak da belli kriterlerin sağlanması sonucunda mümkün olabiliyor. Kredi notunun kredi kullanmaya uygun olup olmadığı, geçmiş dönem borçlarının ödemelerinin düzenli yapılıp yapılmadığı, finansal siciliniz gibi birçok etkenin kredi kullanmanıza etki ettiğini biliyoruz. Kredi kullanabilmenize en çok etki eden faktörün ise kredi notu olduğu görülüyor. Findeks kredi notu sisteminin size finansal olarak belirli katkıları olurken, kredi notu durumunuzu da sorgulayabiliyor ve bu konuya dair detaylı bilgi alabiliyorsunuz.

Kredi Notu Nedir ve Nasıl Oluşturulur?

Kredi kullanan, kredi ürünleriyle ilişkisi bulunan veya bir kredi ürünü için bir bireye kefil olan her kişinin kredi sicili bulunuyor. Kredi Kayıt Bürosu veya kısaltma adıyla KKB aracılığıyla bireylerin bütün finansal geçmişleri bir araya getirilmek suretiyle kayıt altında tutuluyor. Bu kayıtların belirli analizleri sonucundaysa ortaya kredi notunuz çıkmış oluyor. Kredi notu kişinin finansal olarak notudur ve KKB aracılığıyla kişinin hemen hemen yaptığı her ödeme göz önünde bulundurularak oluşturulur. Kredi notları 0-1900 arasında derecelendirilir ve belirli puanlar arasında kredi kullanabilirliğiniz çok iyiden çok riskliye kadar sıralanır.

Findeks Sistemi Nedir?

Findeks sistemi, Türkiye’de hizmet vermekte olan 9 adet banka aracılığıyla kurulan KKB tarafından oluşturulmuş bir finansal platformdur. Findeks sistemi online ortamda size finansal durumunuzu veya kredi notunuzu detaylı bir şekilde KKB odaklı olarak sağlar. Findeks kredi notu sistemindeki kredi notunuz KKB kaynaklıdır ve bu kuruma bağlıdır, bu nedenle Findeks sistemindeki kredi notunuz bankalar nezdinde de görülen kredi notunuz olacaktır. Bu Findeks kredi notu bilgilerinin bankaların bireylere kredi kullandırıp kullandırmama kararlarına büyük bir etkisi söz konusudur. Findeks kredi notu sistemi aracılığıyla alacağınız risk raporunuz aracılığıyla finansal durumunuzu takip edebilirsiniz.

Findeks Risk Raporunun Anlamı Nedir?

Findeks sisteminde risk raporunuzu alabilirsiniz. Bu risk raporu bankalar açısından bireyin ödeme performanslarını içerir. Yani kredi ürünlerindeki ödemeleriniz, kredili mevduat hesabınız, geçmiş ve anlık olarak yaptığınız ödemelerin performansları bu risk raporuna yansıtılır. Kısaca söylemek gerekirse, hala aktif durumda olan veya son 5 sene içinde kapattığınız bütün finansal ödemelerinizin geçmişi bu raporda yer alır. Bu raporun Findeks kredi notu üzerindeki etkileri de ödeme performansınızın düşüklüğüyle bağlantılıdır. Ödemelerini geciktiren bir bireyin Findeks risk raporundaki veriler iyi olmayacağı için, Findeks kredi notu da düşecektir.

Findeks Kredi Notunun Anlamı Nedir?

Findeks sisteminde kredi notunuz KKB odaklı olarak hesaplanıyor. 0-1900 aralıklı olan puanlama sisteminde kredi notunuzun puan durumu kredi alıp alamayacağınızı size gösterir niteliktedir. Kredi notunuzun 1200 puan üzerinde seyretmesi bankaların gözünde güvenilir bir müşteri olabileceğinizi düşündürecektir. Ancak Findeks kredi notu bu seviyenin altına düştüğü zaman kredi kullanmanız da oldukça zor olacaktır. Özellikle 900 puan veya altına düşmeniz kredi kullanmanızı büyük oranda engelleyecektir.

Findeks Kara Listesi Nedir ve Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara Liste’ tabiri finansal anlamda yasal takipte olan bireyler için kullanılır. Kara listeye girmiş olan bir kişi bankalardan kredi ürünlerini kullanamaz ve bu durum bankalar ve KKB nezdinde sizin güvenilir olmayan bir müşteri olarak görülmenize neden olur. Kara listeye girmiş olan bir kişinin yasal takibe düştüğü borçlarının tamamını ödemesinden sonra 5 yıllık bir süreç içerisinde daha kara listede kalmak gibi bir durumu söz konusudur. 5 yılın sona ermesinden sonra kredi siciliniz ve Findeks kredi notu puanlamanız yenileniyor.

Herkes Findeks Kredi Notuna Sahip midir?

Kredi ürünü kullanan bütün bireylerin Findeks kredi notu Findeks sistemi üzerinde yer alıyor. Herhangi bir kredi ürünü kullanmamışsanız, kredili mevduata sahip değilseniz veya bir kredi ürününde bir kişiye kefil olmadıysanız o zaman Findeks kredi notu 0 olarak görüntülenir. Puanlama tablosunda 0 kredi notuna sahip olmanız da bir problemdir. Bu durumda bankalardan kredi kullanmanız zor olacaktır. Kredi notunuzu normal bir seviyeye çıkarabilmek için düşük limitlerde kredi ürünleri kullanarak ve düzenli ödemeler gerçekleştirerek Findeks kredi notu iyileştirme işlemlerinize başlayabilirsiniz.

Kredi Notları Derecelendirmeleri ve Puanlama Sistemi

Kredi notlarının belirli puanlara göre derecelendirilmeleri söz konusudur. Finansal anlamdaki güvenilirliğinizi gösteren bu puanlama, 5 kısma ayrılır ve çok yüksekten çok düşüğe kadar bir sıralamaya sahiptir. Findeks kredi notu bilgilerinizi öğrendiğiniz zaman bu 5 basamaklı derecelendirme sisteminde hangi kategoriye dahil olduğunuzu da öğrenebilirsiniz.
*1900-1700 puan aralığı çok iyi seviyedir ve kredi ürünlerinden yararlanabilirsiniz.
*1699-1500 puan aralığı iyi seviyeli olarak derecelendirilir ve kredi ürünleri kullanılabilir.
*1499-1100 puan aralığı az riskli seviyesindedir ve bu puanlamadaki kişilerin kredi kullanmaları genellikle gelirlerine bağlı olarak belirlenir.
*1099-700 puan aralığında orta riskli seviyedesinizdir. Kredi ürünlerinden yararlanma ihtimaliniz de düşüktür.
*699-1 puan aralığı en riskli seviye olarak görülür ve kredi ürünlerinden yararlanmak oldukça zordur.

Kredi Notu Düşük Olan Bireyler Nasıl Kredi Ürünlerinden Yararlanırlar?

Kredi notlarının kredi ürünlerinden yararlanma konusunda büyük bir etken olması söz konusu. Acil nakit ihtiyacı bulunan ve Findeks kredi notu düşük seviyede olan bir kişinin kredi kullanması bazı kriterleri sağlaması sonucunda mümkün olabiliyor. Kredi notu risk içeren seviyelerdeki bir kişi kredi kullanmak istediği zaman bunu Findeks kredi notu göz önünde bulundurmadan kredi veren bankalardan yapabilir. Ayrıca kişinin yüksek kredi notuna sahip bir kefil ile krediye başvuruda bulunması işe yarayabilir. Düşük kredi notuna sahip kişinin kredi ürünlerine başvuruda bulunurken, varsa taşınmaz mallarını ipotek altına aldırarak bankaya bir teminat sunmasıyla kredi kullanabilmesi söz konusu olabilir.

Findeks Kredi Raporunuzu Nasıl Alırsınız?

Findeks sistemi online platformlar üzerinde hizmet veren bir sistemdir. Bu nedenle Findeks kredi raporunuzu veya Findeks kredi notu bilgilerinizi öğrenmek istiyorsanız Findeks sisteminin resmi internet sitesine üye olarak bu içeriklere ulaşabilirsiniz. Kayıt esnasında bir miktar ödeme yaparak Findeks sistemine kaydolabiliyorsunuz. Kaydınızı yaptıktan sonra Findeks kredi notu veya risk raporu gibi bilgilere ulaşmak bir tık uzağınızda oluyor. Ayrıca Findeks kredi raporunuzu bankalar aracılığıyla temin edebilme şansınız bulunuyor.

Findeks Raporunun Finansal Olarak Size Kattıkları Nelerdir?

Findeks kredi raporu ve Findeks kredi notu bilgilerinizi öğrenmek finansal anlamda kredi başvurularınızdan önce sizi bilinçlendirmiş olacaktır. Kısa sürede öğreneceğiniz bu bilgiler aracılığıyla hem finansal kaydınızın bankalar ve KKB gözünde ne durumda olduğunu öğrenmiş olursunuz, hem de yapacağınız herhangi bir kredi ürünü başvurusunun onaylanıp onaylanmayacağını analiz etme imkanınız olur. Findeks kredi notu düşük seviyedeyse, kredi notunuzu belli finansal aktiviteler aracılığıyla arttırdıktan sonra kredi ürünlerine başvuruda bulunabilirsiniz. Sürekli kredi başvurusunda bulunmanız, güvenilir müşteri kimliğinizi sarsar. Findeks sisteminden öğreneceğiniz Findeks kredi notu aracılığıyla bu sık başvuruların önüne geçersiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı