İş Fikirleri

İnternet Cafe Açmak

İş fikirlerinden biri olan internet cafe açmak ile ilgili bizden istediğiniz tüm bilgileri detaylı olarak sizlere açıklamaya çalışacağız.

İnternet Cafe Nedir?

İnternet cafe, belirli ücretler karşılığında İnternet erişimi sağlanabilen ve bu erişimin genellikle dakika ve saat baz alınarak ücretlendirilme yapıldığı sosyal alanlardır. İş yeri sahibi tarafından belirlenen ölçütlere göre saatlik, dakikalık ya da günlük ücretlendirme yapılabilmektedir.

İnternet cafe, teknolojinin hızlı bir şekilde yayılmasından sonra özellikle belli bir yaş grubunda olan insanlar için hayli eğlenceli ve dikkat çekici bir alan oldu. Bu anlamda internet cafe açmak fikri de bilgisayarla ilgilenenler ve böyle bir yer işletmek isteyenler için iyi bir fikir olabilir.

İnternet Cafe Açmak İçin Gerekli Belgeler

İnternet cafe açmak için gerekli olan belgelerin eksiksiz bir şekilde ilgili yerlere teslim edilmesi gerekir. Belgeler şunlardır:

 • Kaymakamlığa dilekçe (Eğer ilk defa açılacaksa)
 • Nüfus cüzdanının örneği,
 • İkametgah ettiğine dair belge,
 • Sabıka kaydı,
 • Son altı ay içerisinde çekilmiş olan 8 adet renkli fotoğraf,
 • Açılacak olan iş yeri kiralık ise kira kontratının noter ya da yetkili memur tarafından tasdikli fotokopisi,
 • Tapu senedinin örneği,
 • Yönetim planında aksi bir hüküm yoksa kat maliklerinin oy birliği ile alacağı karar tutanağı,

Belgeler örnek olması açısından verilmiştir. Belediyeden belediyeye evraklarda değişiklik olabilir. İnternet cafe açmayı düşünenler, ilgili belediyeye başvurarak evrakların hangileri olduğunu öğrenebilir.

İnternet Cafe Açmak İçin Gerekli Ekipmanlar

İnternet cafe için gerekli olan birçok ekipman vardır. Bu ekipmanlardan bazıları şunlardır:

Bilgisayar: İş yeri içerisinde kullanılacak olan bilgisayarların, müşterilerin her türlü oyun ve araştırma yapma gibi işlemlerini rahat bir şekilde yapmalarını sağlayacak biçimde olması gerekmektedir.

Klavye, mouse gibi araçlar: Bilgisayarın en önemli parçalarından biri olan klavye ve mouse gibi parçaların yine müşterilerin rahat bir şekilde kullanmalarına olanak sağlayacak şekilde hizmet vermesi gerekir.

Sandalye: Müşterilerin bilgisayar başında vakit geçirirken kullanacağı sandalyeler kaliteli olmalıdır. Sandalyelerin ergonomik ve ayarlanabilir olması önemlidir.

Kablolar: Bilgisayarlar ile iletişimin sağlandığı kabloların iş yeri içerisinde doğru olarak konumlandırılması ve açıkta bırakılmaması gerekir.

Bunların haricinde kasa, güvenlik kameraları gibi ekipmanlar da cafe içerisinde mutlaka olmalıdır.

İnternet Cafe Açma Şartları

İnternet cafe açma şartları ve süreci şu şekildedir:

 1. Vergi dairesinden vergi numarası çıkarılması gerekir.
 2. İnternet cafe sahibi, sağlık raporu çıkarmalıdır. Bir heyet tarafından cafe açıldıktan sonra incelemeler başlayacaktır. Özellikle tuvalet temizliği ve eksik malzemelerin bulunmaması çok önemlidir.
 3. Esnaf ve Sanatkarlar Derneği’ne üye olunmalıdır. Burada kayıt için iş yeri sahibinden fotoğraf, nüfus cüzdanı sureti, vergi levhası fotokopisi ve ikametgah kağıdı istenir.
 4. İnternet cafe içerisinde 12 kilogramlık yangın tüpü bulunmalıdır. Bunun yanı sıra mutlaka yangın çıkış kapısı olmalıdır.
 5. İnternet cafe açma ruhsatı alınmalıdır. Ruhsat için iş yeri sahibinden çeşitli belgeler istenmektedir.

İnternet Cafe Açma Maliyeti

İnternet cafe açma maliyeti birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Cafe içerisinde bulundurulacak bilgisayarların adeti, ekipmanların kalitesi, cafenin nerede açılacağı, açılacak olan yerin büyüklüğü gibi faktörler maliyeti değiştirebilir. Bu yüzden internet cafe açma maliyeti hakkında kesin bir bilginin verilmesi doğru değildir. Ama en az maliyet 60.000 TL’dir. Çünkü iş yerinde kullanılacak olan bilgisayarlar ve masa, sandalye gibi ekipmanlar, bunlara bağlı olarak iş yeri açma ruhsatı gibi işlemlerin tamamı yaklaşık olarak 60.000 TL’den başlayan maliyetlerin oluşmasına neden olmaktadır. Bu hesaplama yaklaşık 20- 25 bilgisayar üzerinden yapılmıştır.

İnternet Cafe Açmak Karlı mıdır?

Doğru bir planlama ve detaylı bir araştırma yapılırsa internet cafe işletmesinden yüksek kazançlar elde edilebilir. Doğru ve ayrıntılı bir iş planı hazırlamak ve bu doğrultuda hareket etmek iş yeri sahiplerine avantaj sağlayacaktır. Bu anlamda ilk önce iş yeri içerisinde dikkat çekici bir dekorasyon ve buna bağlı olarak iş yerini tanıtıcı amaçlı reklamların yapılması gerekir. Tanıtımların yapılması müşteri yelpazesini genişleteceği için kar oranını artırmaya da yardımcı olabilir.

Kullanılan ekipmanların kaliteli olması ve müşterileri memnun etmesi iş yerinden kar elde edilmesi açısından dikkat edilmesi gereken hususlar arasındadır. Bunların haricinde müşterilerin ilgisini çekecek kampanyalar ya da bilgisayar üzerinde turnuvalar düzenlemek gibi işlemler de internet cafenin tanınması açısından faydalı olabilir.

İnternet Cafe Alt Yapı

İnternet cafe açmak için en önemli olan husus alt yapının düzgün bir şekilde tasarlanmasıdır. Alt yapı şu kısımlardan oluşmaktadır:

Donanım: Üst seviyede olan oyunların bilgisayarlarda açılması için yeterli altyapının sağlanması gerekir. Müşterilerin ilgisini çekmek için kaliteli ve son teknoloji ürünlerin kullanılması önemlidir.

Yazılım: Bilgisayarlara yüklenecek olan yazılımların en son çıkan online oyunları desteklemesi önemlidir.

Ağ alt yapısı: İnternet cafe içerisinde ağ alt yapısının bilgisayarlara uygun olması gerekir. Oyunların birçoğu birbirine bağlıdır ve çoklu kullanıcı birimleri bu sunucular üzerinden iletişim kurmaktadır. Yani ağ alt yapısı iyi olmazsa, internet cafe de onlarca bilgisayarın olmasının bir anlamı kalmaz.

İnternet Cafe Dekorasyonu

İnternet cafe dekorasyonu hem müşteriler açısından hem de bilgisayarların doğru çalışması açısından mutlaka tasarlanarak yapılmalıdır. Bu anlamda gerekirse uzman kişilerden yardım alınmalıdır. İnternet cafe dekorasyonu için her şey baştan aşağıya tasarlanarak harekete geçirilmelidir. Çünkü kablolar ve ekipmanların doğru çalışması için bu işlem gereklidir. İş yeri içerisinde bilgisayarın konumlandırıldığı yerler, sandalyeler ve masalar çok birbirine yakın ve sıkışık olmamalıdır. Kablolar kesinlikle açıkta bırakılmamalıdır. Bu hem güvenlik açısından hem de görüntü açısından önemlidir.

İnternet Cafe Açmayı Düşünenler için İpuçları

İnternet cafe açmak için bazı ipuçlarını gözden geçirmek gerekir. Bu ipuçları şu şekildedir:

Cafe içerisinde çocukların ve büyüklerin olduğu bölümlerin birbirinden ayrılması gerekir. Her oyunun bilgisayara yüklenmesi doğru değildir.

Lisanslı internet cafe programları kullanılmalıdır.

Bilgisayarların tamirinin iş yeri sahibi veya çalışanlar tarafından yapılması, masraflardan kurtulmak için iyi bir yöntemdir. Örneğin, format atmak ve bozulan parçaların tamiri için servis çağırmak ek masraflara neden olabilir.

İnternet cafe için satın alınacak ya da kiralanacak yer içerisinde lavabo ve wc gibi yerlerin olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Ayrıca dükkan içerisinde tamir için ayrı bir bölümünde bulunması gerekir.

İnternet cafe içerisinde mutlaka bir fotokopi makinesinin bulunması gerekir. Beyaz ve renkli çıktıların alınabileceği ve faks gönderebilecek bir makine, gelir sağlanması açısından faydalı olabilir.

Yasak Olan Oyunlar

İnternet cafe açmak için gerekli olan belgeler tamamlandıktan ve cafe açıldıktan sonra da bazı kurallara iş yeri sahipleri tarafından uyulması gerekiyor. Özellikle okul saatleri içerisinde internet cafelere girişler, öğrencilere yasaktır. Bu yasak valilik tarafından getirilmiştir. Bunun haricinde iş yeri içerisinde şiddet içerikli bazı oyunların oynatılması yasaklanmıştır. Grand Theft Auto (GTA V), Hitman, Metin 2, Battlefield Vietnam gibi oyunlar şiddet içerikli oyunlar olduğu için yasaklanmıştır.

Siz de internet cafe işini yapmak istiyorum diyorsanız aşağıya yorum kısmına iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Bu konuda uzman olan arkadaşlarımız sizinle iletişime geçecek ve sizlere ücretsiz bir şekilde hizmet verecektir. Aklınıza takılan tüm soruları yine aşağıda bulunan yorum kısmına yazabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı