İş Fikirleri

İPTV NEDİR?

İPTV NEDİR?

İp TV; internet protokolü televizyonu anlamını taşımaktadır. İsminden de anlaşıldığı gibi televizyon programcılığını internet kullanarak iletilmesi olarak bilinmektedir. Eğer evinizde internet varsa iptv al sitesine giderek tamamen yasal olan televizyon protokolüne üye alarak rahatlıkla TV keyfinin tadını çıkartabilirsiniz.

İptv satın al işlemi yapmak istiyorsunuz ama nedir, nasıl kullanılır, hangi kanallar var diye tereddüt yaşıyorsanız size şöyle anlatabiliriz. Iptv şifreli ya da şifresiz bütün kanallarını Ip paketlerine dönüştürülerek internet erişim teknolojileri üstünde son kullanıcıya yayınlanması şeklinde açıklanabilir. Yani söz konusu olan Iptv, filmleri ve dizileri uydu aracılığıyla ile seyirciye iletmek yerine tamamen internet bağlantınız üzerinden sizlere sunulan  bir hizmettir.

İPTV ilk yayını nerede yapıldı?

Ip TV  yayınlarını izlemek için herhangi bir kablo alt yapısına veya herhangi bir anten bağlantısına bağlı kalmadan izlenebilen bir televizyon yayınıdır. Üstelik alt yapı ya da ekstra bir cihaza gerektiren kablo alt yapısı veya anten üstünden sağlanan yayınlara göre daha hesaplı ve daha erişimi kolay olan bir sistem. Peki ilk ne zaman kullanılmaya başladı?

İp TV’nin ilk yayını ABD kanalı ABC’nin World News Now programı olan İp TV, Avrupa ve Amerika ülkelerinde 2000’li senelerin başlarında kullanılmaya başladı. İp TV ülkemizde ise Türk Telekon tarafından 2008 senesinde yayın vermeye başlamıştır. Bu sisten 2 sene kadar bir geliştirme sürecinden sonra da Tivibu ismiyle kullanıcıların kullanıma sunulan bir hizmettir.

En iyi ip TV ise internet ortamında kesintisiz bir yayın veren sistemdir. Ülkemizde artık bir çok İp TV yayını yapan sistem bulunmaktadır. Bunların en başında da Tivibu yer almaktadır. Üstelik yasal yollarla hizmet verdiklerini için hiçbir şekilde sorun yaşamadan keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı