İş Fikirleri

Kimler Zekât Verir?

Kimler Zekât Verir?

Zekât kelime anlamı olarak bolluk ve çoğalma demektir. İslam’da namaz gibi farz ibadetlerin adıdır. Arapça olmasına rağmen İslam ülkelerinde yaygın olarak kullanılan bir kelimedir. İslam’a göre, 80.18 gr altın sahibi olan herkes zekât öder. Ayrıca 561 gram gümüşe, 5 deveye, 30 ineğe ve 40 koyuna sahip olanın zekât vermesi gerekir. Ürün limiti 650 kg’dır. 80,18 grama eşdeğer ticari ürünler de zekât kategorisine dâhildir. Zekât için bir yıl yeterlidir, ancak zekât genellikle Ramazan ayında dağıtılır. Bu ayki sadaka o kadar sevaptır ki, zekâtlar genellikle bu ay dağıtılır.

Zekat Hesaplama Nasıl Yapılır?

Müslüman olmayanlara zekât verilmez. Verildiğinde, verdiğiniz sadaka gibidir. Zekâtın sorumluluğu ortadan kalkmaz. Bu sebeple zekâtı bizzat vermeli ve kimin verdiğini bilmelidir. Zekât hesaplama, zekât servetin 1/40’ı kadardır. Yani 40 lirası olanın 1 lira vermesi gerekir. Zekâtın en önemli şartı, bir yıldan beri elinde bulunmasıdır. Yani bir yıl boyunca kasada saklanan 80,18 gram altının yılsonunda 1/40 oranında teslim edilmesi gerekmektedir. Aynı şekilde gümüşe, hayvanlara ve ürünlere de zekât verilmelidir.

Kurban Bağışı Zekât Olarak Sayılır Mı?

Müslümanların zekât borcunu Ramazan ayında ödeme alışkanlığı vardır, ancak zekât ödemek için belirli bir gün veya ay yoktur. Esas olan, şartlar yerine getirildiğinde zekât vermektir. Kurban Bayramı’nda da zekât verilebilir. Ama zekât borcunun ödenmesi ile burada o niyet ön plana çıkıyor. Kurban Bayramı’nda verilen zekât, kurban bağışı ibadetinin yerini tutmaz. Zekât, maddi ibadet; camilerin, okulların, yurtların yapımından veya ihtiyacından dolayı verilmez, Allah yolunda talebe ve okuyan fakirlere verilebilir. Sitemizden bilgi alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı