Kredi Notu

Kredi Kartı Başvurusu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kredi Kartı Başvurusu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kredi kartı kişilerin ihtiyaçlarını anlık olarak gidermekte olan bir kart olmaktadır. Her bankada avantajları, kart görselliği veya her kişide ayrı ayrı şahsi bilgileri içine alır. Kredi kartı başvurusu için kişi ilk olarak hangi bankanın kredi kartını çıkacaksa o bankaya başvuru yapar. Birebir olarak yapılan bu başvuru içerisinde kişiler belli başlı form evrakları doldururlar. Bu forum içerisinde kişilerin en başta şahsi bilgileri ve ardı ardına maddi olanakları gibi bilgileri yer alır. Bu bilgiler doldurulduktan sonra kişiden evrakların altına imza alınır. Kimlik fotokopisi de alındıktan sonra dosyalanan başvuru için kişi onay bekler. Kredi kartı başvurusu için bir çok kişi dilediği bankaya istediği zaman başvuru yapabilir.

Kredi Kartı Başvurusu Onay Süreci

Kredi kartı başvurusu yapıldıktan sonra kişi bankanın onaylaması için beklemeye geçer. Banka, kişi hakkında gerekli ve doğru niteliklere eksiksiz emin olduktan sonra ayrıca finansal olarak kişinin gösterdiği geliri de yeterli gördüğü zaman kredi kartı başvurusu için onaylama gösterir. Onaylanan kredi kartı başvurusu kişiye gerekli iletişim bilgilerine bilgi olarak gelir. Kısa mesaj yanı sıra kişi adresine de bilgi kağıdı gelecektir. Her banka bu süreci benzer şekillerde uygulamaya koyar. Kişinin kredi kartı, banka evrakı ile birlikte adresine teslim edilir. Bu süreçten sonra kişi kredi kartını kullanmaya başlayabilir.

Kredi Kartı Limiti Hakkında

Kredi kartı başvurusu sırasında kişinin bankaya bildirdiği bir gelir bilgisi vardır. Bu gelir bilgisi belgelenebilir türde olanlar olmak zorundadır. Yani belli bir yerde çalışan bir kimse için kredi kartı başvurusu formu içerisinde mutlaka maaş bordrosu yer alır. Başvuruyu alan görevli kişinin maaş bordrosunu da birlikte dosyalama yapar. Kredi kartının herkeste değişiklik gösteren limit rakamı herkeste kişinin gelir belgesinde yer alan rakama göre ayarlanır. Bu kural da yine her bankada aynı yolu izler. Kişinin kredi kartı limiti kendi gelirinin üzerine çıkmaz. Bu nedenle kişinin harcamalarının da belli bir oranı aşmaması hedeflenmiş olur.

Kredi Kartı Borç Bilgileri Hakkında

Kredi kartı başvurusu sürecinden sonra onaylanan ve kullanılmaya başlayan kredi kartının kişi için belirlenen bir limiti olduğunu biliyoruz. Bu limit dahilinde kişi belli başlı harcamalar yapabilir. Her ay içinde de yaptığı harcamaların detaylı listesini banka tarafından alabilme imkanına sahiptir. Kişinin isteğine göre borç bilgisi direk adrese evrak olarak ya da kısa mesaj yoluyla bilgi olarak iletilir. Kişi adresine gelen evraka yani diğer adıyla kredi kartı ekstresinde yaptığı harcamaları daha detaylı görme imkanına sahiptir. Kredi kartı başvurususırasında kişi adres olarak iş ya da ev hangi yere evrak yönlendirmesi istemişse bankadan gelen her evrak bu adrese gelir. Ayrıca kredi kartı ekstresi de her ay düzenli olarak kişiye teslim edilir.

Kredi Kartı Detaylı Bilgiler İçin İnternet Bankacılığı Desteği

Kredi kartı başvurusu yapan yada farklı bir işlem dahi olsa bir banka ile çalışma içinde olan kimse bankanın internet bankacılığı uygulamasını kullanarak her türlü hizmeti çok hızlı alma imkanına sahip olmaktadır. Burada kişiye verilen internet şifresi ve gerekli müşteri numarası gibi bilgiler ile uygulamaya giriş yapılır. Kişi bir defa bu şifreyi aldığı zaman her girişinde aynı sorularla karşılaşmaz. Burada bankacılık ve kredi kartı başvurusu dahil her işlemi görmek mümkün olmaktadır. Aynı zamanda kullanımda olan kredi kartı borç bilgileri, limit bilgileri, ödeme günleri veya en az ödenmesi zorunlu olan tutar bilgileri de burada yer alır. Kredi kartı ekstresini de bu uygulamalarda detaylı görmek mümkündür. Bu nedenle evraka pek gerek duyulmaz. Hemen hemen her bankanın internet uygulaması zaten mevcut olmaktadır.

Kredi Kartı Ödeme Günleri

Kredi kartı başvurusu sırasında yada belirtilmemişse banka tarafından belirlenen gün dahilinde her ay belli bir tarih kredi kartı ödeme günü olarak bildirilir. Bu tarih her ay aynı gün üzerinden hesaplanır. Ancak belirlenen ödeme gününden önce kişilere tanınan yaklaşık bir hafta ile on günlük bir süre vardır. Bu sürede ilk olarak gerekli bilgiler kişiye aktarılır. Ardından son ödeme günü de bildirilerek kişinin son ödeme gününde ödeme yapması beklenir. Örneğin bir kredi kartının her ayın 10 unda borç bilgisi gelerek, 20 si gibi bir günde son ödemesi olarak belirlenir. Borç bilgisinin geldiği ilk gün ise hesap kesim tarihi olarak adlandırılır.

Kredi Kartı Ödeme Tutarları Hakkında

Kredi kartı başvurusu onaylanan ve kartı kullanmaya başlayan herkesin belli bir limiti vardır. Bu limit aşılmadan kişi alışveriş yada nakit avans kullanabilir. Kredi kartı borcu ödeme şekli borcun tamamı yada bir kısmı olacak şekilde kişiye tanınır. O ay içerisinde belirlenen en az ödeme tutarı yani asgari tutar adı verilen rakam borcun tamamı ödenmese bile ödenmesi gereken zorunlu kısmı oluşturan rakamdır. Kredi kartı borcunu ay içinde tamamını ödeyemeyecek kişi asgari tutarını mutlaka ödemelidir.

Asgari Tutar Ne Kadar Olur?

Kredi kartı başvurusu onaylandıktan sonra kişi için belirlenen kart limiti yine o kartın asgari ödeme tutarını belirler. Bu nedenle henüz kredi kartı başvurusu yaparken dahi girilen bilgiler bir çok finansal değeri belirleyecek bilgiler olur. Kredi kartı limiti 15.000 tl altında olan herkes asgari ödeme olarak borcun %30 oranında değerini öder. Kredi kartı limiti arttıkça asgari ödeme tutarı da artacaktır. Yani kredi kartı borcu 1000 tl olan bir kimse için asgari ödenmesi gereken tutar 300 tl olarak belirlenir. Asgari ödeme iki defa üst üste eksik yatırılırsa kişinin kredi kartı nakit kullanıma kapatılır.

Nakit Avans Kullanımı

Kredi kartı başvurusu sırasında belirlenen limit dahilinde kişiye nakit avans çekme limiti de belirlenir. Kişi, alışveriş yapmaktan çok daha fazlasını kredi kartları yardımıyla yapabilir. Banka tarafından kişinin kredi kartından belli bir miktar parayı nakit olarak alma hakkı sunulur. Bu duruma ise nakit avans denir. Nakit avans tutarı kişinin limitine göre ayarlanacağı gibi kişinin kredi kartına ait olan borcundan da etkilenen bir durum olmaktadır. Kredi kartı borcu olan bir kimse nakit avans çekme rakamı olsa dahi yani kartta limit dahi olsa bu parayı nakit olarak çekemez.

Müşteri Hizmetleri Desteği

Müşteri hizmetleri desteği her bankanın 7 gün 24 saat boyunca verdiği bir hizmet olmaktadır. Bankanın kredi kartı başvurusu esnasında size ait tuttuğu bir bilgiyi sonradan değiştirmek istemenin bir çözümü yine müşteri hizmetlerinden sağlanabilir. Bunun dışında kredi kartı bilgileri, limit bilgileri yada borç bilgileri gibi durumları buradan telefonla detaylı öğrenmek mümkün olmaktadır. Kredi kartı başvurusu yapan herkes başvuru onay için beklediği süreyi de buradan sorgulayabilir. Kredi kartı kullanımı süresinde de herhangi bir sorunda veya bir problem ile karşılaşıldığında zaman kaybetmeden müşteri hizmetleri aranır.

Ayrıca kredi kartı kaybolma yada çalınma durumlarında hiç zaman kaybetmeden müşteri numaraları aranarak gerekli bilgiler verilir. Kredi kartı, banka tarafından kullanıma kapanarak kişiye kısa sürede yeni bir kart teslim edilir. Bu kart ile çalınan yada kaybolan kredi kartı arasında bir takım önemli rakamlar değişmiş olacaktır. Kişi çaldığı yada bulduğu kartı hiç bir şekilde kullanamayacaktır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı