Kredi Notu

Ziraat Bankası Kredi Hesaplama

Türkiye’de en çok tercih edilen devlet bankası olan Ziraat Bankası vermiş olduğu çeşitli ve ayrıcalıklı hizmetlerle geniş bir kitleye hitap ediyor. Banka bünyesinde sunulan kredilerde uygulanan düşük faiz tutarları da hesap sahipleri tarafından takdir ediliyor. Ziraat Bankası kredi hesaplama seçeneği internet, mobil ve telefon bankacılığı ile beraber şubelerde de uygulanıyor.

Ziraat Bankası Ne Gibi Hizmetler Veriyor?

Ziraat Bankası devlet desteği ile kuruldu. Bu nedenle daha çok halkın ihtiyaçlarını ciddi anlamda gidermek üzerine her geçen gün yeni proje ve kampanyalar üretiyor. Türk Lirası ve döviz hesapları ile yapılan EFT, havale gibi işlemler, kredi kartı, kredi imkanı, kiralık kasa, çiftçi desteği gibi birçok alanda çalışma yürütüyor. Ziraat Bankası aynı zamanda katılım bankası da açarak bu alanda da hizmet vermeye başladı. Kredi çekmek isteyen kişiler için önceden bilgilendirme amaçlı birçok farklı platformda Ziraat Bankası kredi hesaplama aracı sorunsuz olarak kullanılıyor.

Ziraat Bankası Kredi Türleri Nelerdir?

Ziraat Bankası, konut, araç, ihtiyaç, tarım ve kurumsal kredi türleri ile destek sağlıyor. Aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından vatandaşların kullanımına sunulan faizsiz kredi desteği gibi alanlarda da süreç Ziraat Bankası ile yürütülüyor. Her kredi türü için internette Ziraat Bankası kredi hesaplama imkanı bulunuyor. Hesaplama yapıldıktan sonra başvuruda bulunmak daha doğru olacağı için bu hizmete büyük önem veriliyor.

Ziraat Bankası Kredi Başvurusu

Kredi çekmek isteyenler için Ziraat Bankası ayrıcalıklı imkânlar sunuyor. Faiz oranlarının düşük olması, taksit seçeneğinin fazla ve Ziraat Bankası kredi hesaplama aracının 7/24 hizmet vermesi nakit ihtiyacı olan kişilerin ilk çaldığı kapı olmasına neden oluyor. Ziraat Bankası’na birçok farklı platformdan kredi başvurusu yapılıyor. Telefon, mobil ve internet bankacılığı ile şubelere de giderek kredi başvurusunda bulunuluyor. Başvuruların sonuçları SMS yoluyla bildiriliyor. Başvuru olumlu sonuçlanmış ise müşteri şubeye davet ediliyor.

Ziraat Bankası Kredi Başvurusu Neden Onaylanmaz?

Her banka kredi başvurusu yapan kişinin taksit tutarlarını ödeyebilecek bir gelire sahip olup olmadığı ile bankalarla geçmiş dönemdeki ilişkilerini anlatan kredi puanına göre kredi verip vermemeye karar verir. Bu nedenle Ziraat Bankası da bu araştırmayı yapıyor. Eğer kredi puanı daha önce bankalarla yaşanan bir sorun nedeniyle düşük ise yada bankalarla hiçbir ilişki olmaması nedeniyle oluşmamışsa bu durumda kredi çıkma ihtimali yoktur. Kredi puanı iyi olup taksitleri ödeyebilecek yeterli gelir sahip olmayan kişiler içinde aynı durum geçerlidir. O nedenle kredi başvurusunda bulunmadan önce bu iki şartın net bir şekilde belirlenmesi gerekir. Kredi puanı banka şubelerinden yada fideks aracılığıyla öğrenilebilir. Aylık gelirin taksit tutarlarına uygun olup olmadığını öğrenmek için ise Ziraat Bankası kredi hesaplama aracı kullanılabilir. Buraya kredi tutarı, taksit sayısı, isteniyorsa vade bedeli girilerek masraflarla birlikte aylık ödenmesi öğreniliyor. Taksit tutarının maaşın üçte biri olması gerekiyor. Bu durumda bu şekilde tespit edilebilir. Ziraat Bankası kredi hesaplama aracı internet ve mobil şubeler üzerinden kullanılabiliyor.

Ziraat Bankası Kredi Hesaplama

Kredi hesaplama işlemi kredi başvurusunu aslında doğrudan etkiliyor. Bu nedenle başvurudan önce Ziraat Bankası kredi hesaplama sistemini ziyaret etmek önemli bir ayrıntıdır. Bu hesaplama internet üzerinden ücretsiz olarak yapılacağı gibi bankanın şubelerindeki müşteri temsilcisi tarafından da yapılıyor. Ziraat Bankası kredi hesaplama sistemi ücretsiz olması nedeniyle en çok tercih edilen araçların başında geliyor. Bu hesaplama kredi tutarı, faiz oranı, aylık taksit miktarı ve masraflar hesap edilerek yapılıyor. Örneğin 10.000 TL tutarında bir ihtiyaç kredisi için 12 ay taksit düşünülüyorsa buna da %1,67 faiz oranı uygulanırsa aylık 945 TL civarında bir taksit tutarı ortaya çıkıyor. Taksitlerin tamamının ödenmesi durumunda da 11.430 TL toplam ödeme gerçekleştiriliyor. Yani 10.0000 TL olarak çekilen bir ihtiyaç kredisi 11.430 TL olarak geri ödeniyor. Ziraat Bankası kredi hesaplama sistemi bu şekilde çalışıyor.

Ziraat Bankası Kredi Başvurusunun Olumlu Sonuçlanması İçin Ne Gerekiyor?

Kredi başvurusu sonrası olumsuz dönüşlerde gelebiliyor. Bunun en önemli nedeni kredi puanının yada aylık gelirin banka tarafından yetersiz bulunmasıdır. Bu iki durum haricinde bir nedenle de kredi çıkmayabilir. Bu nedenle olumsuz sonuç SMS’i alır almaz banka ile diyaloğa geçmek gerekiyor. Ziraat Bankası kredi hesaplama sistemi sadece kişi için başvurudan önce bir yol haritası niteliğindedir. Orada bir ödeme planı çıkarılması kredinin kesin olarak çıkacağı anlamına gelmiyor. Bu nedenle Ziraat Bankası kredi hesaplama aracının çıkarttığı ödeme planını kredi çıkmış gibi kabul etmek doğru değildir. Eğer kredi puanının yetersiz olması nedeniyle başvuru olumsuz sonuçlanmışsa bunun için öncelikle düşük limitli yada nakit blokeli bir kredi kartı temin edilmelidir. Devam eden bir kredi yada kredi kartı borcu varsa bunlarında ödemelerinde hassas davranılmalıdır. Ödemelerin belli bir düzene girmesi kredi puanını da yükseltir. Aylık belgelenebilir gelirle alakalı bir sorun yaşanıyorsa bu durumda da Ziraat Bankası kredi hesaplama aracı sayesinde maaşın üçte birine tekabül eden bir kredi tutarı ve taksit miktarı belirleyip başvurunun bu tutara göre yapılması sonucun olumlu olarak geri dönmesini sağlayabilir.

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerinden Kredi Hesaplaması Yapılıyor mu?

Telefon bankacılığı ile de Ziraat Bankası kredi hesaplama işlemini yapmak mümkün oluyor. Lakin bu internet ve şubede yapılan işleme göre biraz daha uzun ve kaydedilebilir bir durum olmuyor. Burada önemli olan başvurudan önce üzerinde hesaplama yapılabilecek bir dokümanın bulunmasıdır. Bu da internet ve şube üzerinden yapılan Ziraat Bankası kredi hesaplama aracı sayesinde olabilir. Diğer yöntem sonucu telefon bankacılığının tekrar tekrar kullanılması gerekebilir.

KAYNAK : https://www.reddit.com/user/bankacilar/comments/ep0tbd/ziraat_bankas%C4%B1_m%C3%BC%C5%9Fteri_hizmetleri_ve_telefon/

Ziraat Bankası Kredi Taksitleri Nasıl Ödeniyor?

Ziraat Bankası kredi hesaplama aracı ile karar verildikten sonra yapılan kredi başvurusunun olumlu sonuçlanması durumunda taksitlerin ödenmesi süreci başlıyor. Bu sürecin sorunsuz geçmesi ve gelecek banka ilişkilerini olumsuz etkilememesi amacıyla öncelikle düzenli bir ödeme takvimi gerekiyor. Son ödeme tarihi gelmeden her ay belli bir tarihte yapılan ödemeler çok büyük önem arz ediyor. Ödemeler bankalardaki hesaplara para yatırarak kredi kısmına aktarılabilir. Bunun haricinde hesapta kredi taksit tutarına yetecek miktarda para bulunması durumunda da banka son ödeme tarihinin geldiği otomatik olarak bu bedeli çekecektir. Bu yine de çok tercih edilmeyen bir yol olmalıdır. Hesapta yeterli para bulunmazsa bu durumda banka hukuki sürece başvurabilir. Bu durumda da banka ile mevcut ilişkiler ve gelecek ilişkiler sorun oluşturabilir. Bu nedenle krediyi çekmeden Ziraat Bankası kredi hesaplama aracı kullanılmalı, taksit miktarı ve tutarı ona göre belirlenmeli, buna uygun bir ödeme planı ile her ay ödemeler sorun yapılmalıdır.

Ziraat Bankası’nın Kredi Hesaplama Aracı Doğru Sonuçları Verir mi?

Ziraat Bankası kredi hesaplama aracı günün faiz oranını dikkate alarak doküman çıkarıyor. Bu nedenle aradan zaman geçmesi durumunda masraflar ve faiz oranlarında değişiklik olma ihtimaline karşı Ziraat Bankası kredi hesaplama aracı başvurudan birkaç saat önce son kez kullanılmalıdır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı