İş Fikirleri

Oto Yıkama Açmak Ortalama Ne Kazandırır

Oto Yıkama Açmak

Kendi işini kurmak isteyen ve herhangi bir gelirleri olmamasından dolayı bir kazanç kapısı arayanlar açısından en makul seçeneklerden bir tanesi de oto yıkamacı açmaktır. Bu yazıda da “Oto yıkama açmak istiyorum” diyenlere rehber olması amacıyla birtakım önemli hususlar ifade edilmiştir. Aynı zamanda bilmek istediğiniz pek çok detayı da bu yazıda ifade etmeye gayret edeceğiz.

Asla Azalmayan İş Potansiyeli

Pek çok insan kendi işini kurmanın hayaliyle yaşamaktadır. Her ne kadar maddi imkansızlıklar ya da karşılaşılan birtakım yasal zorluklardan dolayı bu mümkün olamayabilir. Ancak bir şey gerçekten hedef olarak görüldüğü zaman bu alanda girişimciyi durdurabilecek çok az şey vardır. Bilhassa nispeten düşük sermayeli bir iş kurulması söz konusu ise girişimcilerin işi normalden çok daha kolay olacaktır. İşte oto yıkama açmak da bunlardan bir tanesidir. Gerçek anlamda son derece karlı bir iş kolu olması ve her daim iş potansiyeli bulunması da oto yıkama açmak isteyen girişimciler adına bu işi çok daha cazip hale getirmektedir. Türkiye’deki araç sayısı her geçen gün artmaktadır.

Aynı zamanda pek çok ailenin artık birden fazla aracı vardır. Bu araçların temizlenmesi için de doğal olarak oto yıkama firmaları faaliyet göstermektedir. Oto yıkama hizmetlerini sunan müesseseler de genel olarak yoğun olarak çalışmakta ve müşterileri pek çok zaman eksik olmamaktadır. Bu nedenle pek çok girişimci tarafından da son derece karlı bir iş kolu olarak değerlendirilmektedir. Öte yandan bu hizmeti sunan müesseselerde çalışan personel sayısının az olabilmesi de oto yıkamacı açma fikrini çok daha cazip hale getirmektedir.

Çok Ciddi Masraflara Gerek Olmayan Bir İş Kolu Olması Önemli Bir Nokta

Oto yıkamacı açmak isteyenlere bu alanda en çok cazip gelen hususlardan bir tanesi de iş bir defa kurulduktan sonra herhangi bir şekilde ciddi masraf yapılmasının söz konusu olmamasıdır. Gerçekten belirli bir sermaye ile firma kurulduktan sonra hiçbir surette ağır masraf söz konusu olmayacaktır. Öte yandan oto yıkamacı işletmelerinde ücretlerin iş sırasında ödenmesi ve birikmiş alacak gibi bir kavramın olmaması da bu iş kolunu çok daha cazip bir hale sokmak adına yeterlidir.

Oto Yıkama Dükkanı Dekorasyonu

Oto yıkama dükkanları genel olarak çok da kapsamlı dekorasyonlara gerek olmadan açılabilen dükkanlardır. Öyle ki pek çok müşteri dükkanı dahi ya hiç görmeyecek ya da çok kısa bir süreliğine görecektir. Buna ek olarak oto yıkama dükkanı dekorasyonu yapıldığında bu dekorasyon son derece makul bir fiyata mal edilebilecektir. Bu da doğal olarak çok daha düşük bir sermaye ile bu işin kurulmasının mümkün olduğu manasını taşımaktadır. Aynı zamanda oto yıkama dükkanı dekorasyonu konusunda özel bir uzmanlığa sahip olmaya da gerek yoktur.

Oto Yıkama Ne Kadar Kazandırır?

Oto yıkama açmak isteyenlerin ilk olarak merak ettiği hususların başında da oto yıkama dükkanlarından ne kadar gelir elde edileceğidir. İlk olarak bilinmesi gerekir ki alışveriş merkezleri ya da birtakım lüks sitelerde faaliyet gösteren oto yıkama dükkanlarında bu hizmet genelde yüksek fiyata sunulduğundan dolayı gelir çok daha yüksek olabilecektir. Ancak sıradan bir mahallede ya da bir sokak arasında yer alan dükkanlarda bu hizmetin icra edilmesi durumunda gelir daha az olabilecektir.

Bu nedenle dükkanın bulunduğu yer ya da bölgedeki araç sayısı gibi unsurlar gelir üzerinde etkili olacaktır. Ancak burada en önemli olan husus, ücretlerin peşin ödenmesinden dolayı para akışının devamlı olmasıdır. Bu da pek çok işletme sahibinin hayalini kurduğu bir şeydir. Eğer oto yıkama açmak isteyen bir girişimci daha öncesinde düzenli gelir getiren ya da maaş esasına göre çalışılan bir işte faaliyet göstermiş ise oto yıkama dükkanı açtıktan sonra bir miktar zorluk çekebilecektir.

Ne de olsa oto yıkama dükkanı açıldıktan sonra hiçbir zaman düzenli bir gelir olmayacaktır. Öyle ki sezonlara göre dahi gelir değişkenlik arz edecektir. Hafta sonları, tatil dönemleri ve benzeri dönemlerde işler azalabilir ya da artabilir. İşte bu düzenli olmayan gelire alışmak da belirli bir süre alacaktır. Bu süre içerisinde girişimcilerin dikkatli olması gerekecektir.

Oto Yıkama Bayilik Veren Firmalar

Oto yıkama alanında zaman zaman kurumsal firmalar daha sık tercih edilebilmektedir. Bu kurumsal firmalar da bazı girişimcilere belirli şartları sağlamaları durumunda bayilik verebilirler. Bayilik verilmesi durumunda doğal olarak çok daha geniş bir müşteri potansiyeli söz konusu olacaktır. Ne de olsa oto yıkama için gelen müşteriler işletmenin marka değerinden dolayı hizmet kalitesinden hiçbir zaman şüphe duymayacaktır. Oto yıkama açmak ancak bu hizmeti bir kurumsal firmanın adıyla vermek isteyenler de bu işe girmeden önce şartları mutlaka incelemelidir.

Oto Yıkama İçin Gerekli Malzemeler

Bir oto yıkama dükkanı açılması için gerekli olan malzemelerin başında araçların kusursuz bir şekilde yıkanıp temizlenebilmesi adına kullanılan köpük tabancaları ve kompresörler gelir. Ayrıca motor temizleme spreyleri, süpürge ve süngerler, parlatıcılar, parfümler, sabunlar ve araç yıkama için kullanılan, pek çok zaman mikrofiber olan çok sayıda bez de gerekli olan malzemeler arasında yer almaktadır. Gerek işin kurulması gerekse de bu malzemelerin temin edilebilmesi adına KOSGEB oto yıkama işine girmek isteyenlere hibe krediler vermektedir. Bu sayede oto yıkama açmak maliyeti de önemli oranda düşecektir.

Oto Yıkama Makineleri Fiyatları

Oto yıkama makinelerinin bu hizmeti sunan müesseseler için genelde set halinde temin edilmesi gerekmektedir. İşte set halinde temin edilen bu ürünlerin fiyatları da genel olarak dört ya da beş bin Türk Lirası’ndan başlamaktadır. Şayet çok daha profesyonel bir hizmet sunulması amaçlanıyor ve geniş kapsamlı bir set satın alınmak isteniyorsa bu fiyat on beş bin Türk Lirası’na kadar yükselebilmektedir. Oto yıkama makinası fiyatları görüldüğü üzere son derece değişkendir.

Oto Yıkama Açma Maliyeti

Her zaman için oto yıkama açmak maliyeti mümkün olan en düşük seviyede tutulmalıdır. Bu sayede bu işten kar etmek adına geçmesi gereken süreç de mümkün olduğu kadar kısalacaktır. Bu nedenle KOSGEB hibe kredilere başvurmak yerinde olacaktır. Buna ek olarak maliyetler dükkan kirası da dahil olmak üzere yaklaşık olarak 30 Bin Türk Lirası civarında olacaktır. Ancak elbette temin edilen malzemelerin kalitesi ve kapsamının yanı sıra kiralanan dükkanın bulunduğu yere göre de durum değişecektir.

Oto Yıkama Aylık Getirisi Ne Kadardır?

Oto yıkama hizmetlerinden elde edilecek olan gelir aslında son derece caziptir. Ne de olsa ücretler hizmet sunulduğu sırada verilecek, hal böyle olunca da herhangi bir şekilde alacakların tehlikeye girmesi söz konusu olmayacaktır. Düzenli bir gelir bulunmasa dahi aylık getiri çok daha rahat bir şekilde belirlenebilir olacaktır. Fazla işlek bir yerde bulunmayan bir oto yıkama dükkanında aylık ortalama ciro yaklaşık olarak 10.000 – 15.000 TL civarı olacaktır. Elbette bu hizmetin sunulması sırasında çok da ciddi masraflar söz konusu olmayacağından personel giderleri haricinde elde edilen ciro büyük oranda kar olarak elde edilecektir.

Bu İşi Yapmak İsteyenlerin Bilgi Alması İçin…

Oto yıkama dükkanı açmak ve bu işi yapmak istiyorsanız bu yazının altındaki yorumlara iletişim bilgilerinizi ve sormak istediğiniz soruları bırakabilirsiniz. Bu yazıdan öğrenemediklerinizi bu işin uzmanı olanlar ile hem de olumsuz ya da olumlu deneyim elde etmiş olanlar izah edebilecek ve sizlere destek olabilecektir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı