İş Fikirleri

E- Ticaret

E- Ticaret

Elektronik ticaret, mal ve hizmetlerin internet aracılığıyla satışının gerçekleştirilmesi işlemidir. E- ticaret aslında şehir göbeğinde işlek bir mevkide bulunan bir mağaza gibi de düşünülebilir. Dünya üzerinde tahmini olarak 2,14 milyar internet üzerinden mal ve hizmet satın alıyor.  Özellikle son yıllarda artan platformlar ve gelişen e- ticaret yazılımı ile bu sektör çok daha ileri bir seviyeye ulaşmıştır.

E-ticaret insanların pek çok ihtiyacını karşıladığı yollardan birisidir. Özellikle hayatında yoğun bir tempoya sahip olan müşterilerin tüm ihtiyaçlarına internet üzerinden ulaşabiliyor olmaları oldukça büyük bir avantajdır. Ayrıca e- ticaret ile perakende satışlara da ulaşabilirsiniz. Bazı firmalar sadece online olarak ürün satışı gerçekleştirir. Ancak çoğu şirket için e-ticaret hem fiziksel mağazaları hem de diğer gelir akışlarını içeren daha geniş bir stratejinin amaçlandığı dağıtım kanalıdır. E- ticaret yazılımı ile işletmenin küçük ya da büyük olması fark etmeksizin ürünlerin geniş ölçüde satışı ve dünya çapında bir müşteri kitlesi oluşma ihtimali oluşur.

E-ticaret Türleri Nelerdir?

Online kanallar üzerinden çeşitli alışveriş yapma yolları bulunur. Bu yollardan en önemlisi e- ticarettir. E-ticaret bünyesinde farklı iş modelleri bulunur.  B2C ile İşletmeler son kullanıcıları için satış gerçekleştirir.  B2B işletmelerin diğer işletmelere satış yaptığı e- ticaret şeklidir. Burada genel olarak alıcı firma ürünlerini tüketiciye tekrardan satar. C2B de tüketiciler işletmelere satış gerçekleştirir.  C2C de ise tüketici kişiler diğer tüketicilere satış yapar. Bu sayede birbirine bağlı tüketicilerden oluşan online Pazar yerleri oluşmuş olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı