İş Fikirleri

Gram Altında Güncel Gelişmeler

Gram Altında Güncel Gelişmeler

Dünya piyasalarında etkisini gösteren ekonomik krizler bir anda her şeyin fiyatını tavana doğru çekmeye başladı. Özellikle gelişmekte olan ülkelerin başını çektiği ekonomik sorunlarda ithalat üzerinde dolar ile alım olması ve doların yukarı yönlü hareket etmesi ile anlık altın fiyatlarını da yukarı yönlü ivme kazandırmıştır. Özellikle altında anlık gösteren yükseliş ile beraber satışlarda azalma olsa da altın alımında patlama yapmasına neden olmuştur.

Yatırım amaçlı tercih edilen gram altın, ülkemizde İstanbul Altın Rafinerisi’nin tescilli olarak üretmesi ile oluşmaktadır.  İlk üretildiği zamanlarda sadece düğünlere konu olan altın, günümüzde yatırım amaçlı olarak da tercih edilmeye başlaması ile anlık değişimlerinde ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bunun nedeni anlık değişen fiyatları ise günümüze kadar gelmiştir. Bu hareketlenmeler yatırımcılara cazip kılsa da uzun vadede sıkıntıya düşürebilmektedir. Birikimlerini değerlendirmek isteyen kişiler diğer altın türleri yerine gram altını alıp yastık altı yapmaya başlaması ile anlık fiyatların da değişmesine olanak sunmuştur.

Anlık altın olarak değerlendirilen Gram altının alınıp satılmaya başlamasında bankaların ve finans piyasalarının etkisi büyük oranda arttırmıştır. Çünkü fiziki olmayan işlemlerde ons ve gram olmak üzere farklı iki türde altın işlemi yapılması ve bu yüzden ons ve gram altın alım – satımlarında yükseliş olmasını sağlamıştır. Bu yükselişler yatırımcılara cazip geldiği için çoğu kişi yatırımlarını gram ve ons türleri üzerinden yapılmasını artırmıştır.

Gram Altın

Gram altın, İstanbul Altın Rafinerisi A.Ş. tarafından üretilen tescilli ürün ve marka olan gram altın yatırım araçlarının başında gelmektedir. İAR, tarafından 1996 yılında kurulmuş ve ortakları; İstanbul Altın Borsası, Vakıfbank, Şekerbank, İş Bankası’dır. Yönetim kurulunda ise Türkiye Cumhuriyeti Hazine Müsteşarlığı bir üyesidir.

Gram altın; yüksek likiditeli ve anında paraya çevrilebilen bir ürün olması ve 0,5 gramdan başlayarak 100 grama kadar farklı ağırlıklarda üretilmesi, Ayar bakımından ise hem 22 hem de 24 ayar olacak şekilde üretilmektedir. Yatırım amaçlı olsa da düğünlerde ve takı törenlerinde de kullanılan anlık altın olarak fiyatının değişmesinde en çok tercih edilen ürünlerin başında gelir.

KAYNAK : https://anlikaltin.com/

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı