İş Fikirleri

Malatya Haber Detayları 

Malatya Haber Detayları 

Malatya haber detaylarına ve ayrıntılarına arama motorları üzerinden ulaşmanız mümkün. Malatya tarihten günümüze kadar çeşitli milletlere ev sahipliği yapmış bir ilimizdir. Malatya’nın daha önceki isimleri Kültepe tabletlerinde Melita Hitit tabletlerinde de Maldia olarak geçmiştir. Şehrimiz önemli ticaret yolları üzerinde konuşlandığından dolayı birçok medeniyet tarafından yağmalanmıştır. Malatya ilimiz 5 milyon yıl öncesinde yalnızca bir denizden ibaretti.

Malatya Haber Bilgileri 

Malatya haberleri: Malatya ilimiz tarihi ticaret yollarından olan İpek ve kral yolları üzerinde kurulmuştur. Ülkemizin en kalabalık 27 ile olan Malatya dünyadaki kuru kayısı ihtiyacının %74’lük kısmını karşılıyor. Malatya ilimiz tarih boyunca birçok medeniyetin hâkimiyet kurduğu bir şehir olmuştur. Malatya ilimizde yer alan Arapgir Kalesi Osmanpaşa Mahallesi’nde sarp kayaların içerisine inşa edilmiştir. Kalenin savunma amacı ile inşa edildiği düşünülüyor bunun dışında Arslantepe höyüğü Malatya’da gezilip görülmesi gereken en önemli yerlerin başında geliyor. Arslantepe köyünde Hititlerden Roma ve Bizans’a kadar pek çok medeniyetin izlerine rastlanıyor.

Malatya ilimizde kayısı ticaretinin yanı sıra hayvancılık ve tekstil sanayi de mevcut. Malatya ilimize ulaşım demiryolu karayolu hava yolu üzerinden kolay bir şekilde sağlanabiliyor. Malatya ilimizde 1 adet havaalanı bulunuyor ve Türkiye’nin tüm illerine uçak seferleri mevcut. Son dakika Malatya haberleri ve gündemini merak eden yöre halkı haber bilgilerini arama motorları üzerinden kolay bir şekilde ulaşabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı