İş Fikirleri

Rent A Car Açmak

Gelişen ek iş sektöründe yapılabilecek ek işlerden bir tanesi de rent a car açmak olacaktır. Rent a car açmak istiyorum diyenler için bu konu hakkındaki tüm bilgileri detaylı bir şekilde açıklamaya çalışacağız.

Rent A Car Açmak İçin Devlet Desteği

Rent a car açmak için devlet kurumu olan KOSGEB tarafından destek sağlanıyor. KOSGEB rent a car sektörüne girmek isteyen girişimcilere desteğini sunmanın yanında bazı şartlar da istiyor. Bu sektörden faydalanmak isteyen girişimciler KOSGEB tarafından verilen girişimcilik kurslarına kayıt yapmaları istenilen şartların ilkidir. Kursa katılım olmadığında KOSGEB o girişimciye destek vermez. Eğer kursa katılım sağlandıysa daha sonra işletmenin kurulması gerekir. İşletme kurulumu gerçekleştikten sonra KOSGEB’in veri tabanına kayıt işlemleri oluşur. Kayıt onayı verildikten sonra sistem aracılığıyla iş planı hazırlanmalı ardından başvuru yapılmalıdır. Başvuru sağlandıktan sonra işletmeyi açıp KOSGEB tarafından rent a car açmak için devlet desteği verilir.

Rent A Car KOSGEB Desteği Limiti

KOSGEB tarafından verilen devlet desteği 150.000 TL olup bunun 100.000 TL’si geri ödemeli, 50.000TL’siyse geri ödemesizdir. Son olarak bu konuda dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan birisi de SGK ve vergi borcu bulunuyorsa destek miktarı mahsup edilir. KOSGEB araç alımındaysa desteğini vermiyor. Verilen destekle yalnızca kiralama, donanım, personel ve ofis giderleri için kullanılabilir.

Rent A Car Açmak İçin Kredi Veren Bankalar

Kredi çekerek rent a car açmak isteyenler için en büyük kredi desteğini KOSGEB vermektedir. Ancak bunun yanında girişimcinin mutlaka araç alabilmek adına nakit parası da olmalıdır. Çünkü %100 bir şekilde krediyle araç alımı gerçekleştirilemez. Ancak kredi yoluyla rent a car açmak için ısrarlı olanlar her türlü minimum cebinde 50.000 TL’nin olması kendi yararınadır. Her bankadan kredi çekilebilir ancak bunu yapmak bankaya ödenecek faizler, finansman masrafları dâhil birçok masraflarla karşılaşılabilir. Dolayısıyla birçok rent a car sahibi ve ilgililer bu konuda bankalardan kredi alınmamasını öneriyor.

Rent A Car Açmak İçin Neler Gereklidir?

Rent a car sektörü birçok marka ve modelde araç bulundurarak insanların araç ihtiyaçlarını karşılamak için kurulmuştur. İnsanların araç ihtiyaçlarına çözümler bulabildiği gibi özel organizasyon ve benzeri durumlarda da yine sektördeki araçlarla hizmet gerçekleşiyor. Ancak her sektörde olduğu gibi bu sektörde de rent a car açmak için gerekli şartlar bulunuyor. Şartların başında detaylı olacak şekilde işyerinin yerleşim krokisini hazırlatmak ve ardından sağlam, teknik bir elemana ihtiyaç olması gelir. Ardından işletmenin minimum 80 metrekare kapalı bir alan bulundurması, yerleşme krokisinin hazırlanmasının ardından izinsiz bir şekilde değiştirilmemesi, LPG’li araçları işletmede bulundurulmaması, işletme alanında patlayıcı ya da yanıcı maddeler bulundurulmaması gibi bazı şartlar rent a car acmak için gerekenlerdir. Gerekenler uygulandıktan sonra rent a car açabilmek daha da kolaylaşacaktır.

Rent A Car Açabilmek İçin Gerekli Belgeler

Rent a car açabilmek için gerekli şartlar sağlandıktan sonra başvuru işlemleri yapılmalıdır. Başvuru yapılabilmesi için bazı şartların yanı sıra her sektörde olduğu gibi bazı evraklarda olmalıdır. Rent a car açmak için gerekli evraklar ise ilgili esnaf veya ticaret odasına ait bir adet fotokopi, yapı kullanma izin belgesi, mülkün kiralık olması halinde kira kontratının aslı, iki adet yeni çekilmiş olması şartıyla fotoğraf, sigorta-bağkur belgesi veya emeklilik cüzdanı fotokopisi, vergi levha fotokopisi, muhtarlık onaylı ikametgâh belgesi, itfaiye onaylı yangın önlemine dair rapor, iş yeri açabilme ruhsatı, su bulundurma isteği halinde su abonelik belgesi, yeni tarihli savcılıktan alınan sabıka kaydı, bildirim belgesi fotokopisi, şirket olması halinde ticaret sicil gazetesi fotokopisi ve imza sirküleri belgeleri talep edilir.

Rent A Car Açmak Maliyeti

Rent a car açmak için maliyet tam olarak araç filosuyla alakalıdır. Maliyetin çoğunluğu araçlara gidecektir. Bütçeye göre ofis giderleri oluşur. Örnek olarak orta dereceli bir rent a car işletmesi için 4 araçlık bir filo oluşturulursa araç indirimi de dâhil olmak üzere yaklaşık olarak 250.000 TL’ye kurulabilir. Bunun yanı sıra maliyeti düşürebilmek için kiralık araç alarak veya tanıdıkların araçlarını filoya dahil ederek maliyeti düşürmek yine işletmecini elindedir. Ayrıca 1-2 adet aracı sezonluk kiralayarak kiraya verip araç alım masraflarından da kurtulmak mümkündür.

Rent A Car Açmak Karlı mıdır?

Rent a car açmak maliyetlerin çoğu kısmı ele alındıktan sonra paranın kar olması hesaplanabilir. Örnek olarak iki yılda bir kar payı düşünülürse birinci aydan iki yılın sonuna kadar küçük küçük arttırarak kazanç sağlandığı varsayılırsa araçların aylık kiraya verme bedeli 1200 TL olacaktır. Bir ayda en az on gün kiralama durumunda bu gelire ulaşılması mümkündür. Geri kalan yirmi gün içerisinde de yapılan her kiralama kazanç sağlatacaktır. Her aracın ayda 20 günlük kiraya verildiği düşünülürse araç başı 2400 TL olacak ve o da en az beş araç için 12.000 TL aylık gelir olacaktır.

İki yılın sonundaysa bu miktar yaklaşık olarak 290.000 TL’ye ulaşacaktır. Gelir durumlarının dışında giderler de düşünülmelidir. Dükkan, eleman ve araç bakım masraflarıyla birlikte gelir vergisi de dahil gider masrafları da bulunuyor. Bu tür gelir gider hesaplamaları yapıldıktan sonra net gelire ulaşılacaktır. İşletme sahibinin yaptığı uygun stratejilerle birlikte rent a car karlı bir iş olması mümkündür.

Rent A Car İşletmesinde Karşılaşılabilecek Zorluklar

Her sektörde, hayatın her alanında mutlaka zorluklarla karşılaşılır. Rent a car açmak için de araştırma yapacak girişimciler için zorlukların olacağı bilinmesi gerekir. Yaşanabilecek en büyük zorluksa çevredeki halkın ekonomik durumu olacaktır. Ekonomik durumun düşük olması halinde kişi başı gelir de düşecek ve bu durumda araç kiralama isteği de daha da az olacaktır. Dolayısıyla işletmenin konumu yüksek gelirler elde edebilmek için son derece önemlidir. Rent a car işletmesi kurmak için yaşanılabilecek zorluklardan bir diğeri de işe başlarken veya araç filosunu genişletirken para bulma zorluğudur. Bunun için de yeterli sermayenin olmadığı zamanlarda araç filosunu genişletmek veya işletmeyi büyütmek gibi işlere girilmemesi daha uygun olacaktır.

Pazarlama Planı

Daha yüksek kazançlar elde etmek isteyen işletmeciler doğru ve uygun stratejiler uygulaması oldukça önemlidir. Bunu yaparken de reklam yapmak yine kazancı daha da arttıracaktır. Orta veya büyük dereceli işletme çalışanı her fırsatta müşterisini memnun bırakmalı, fiyatta uygunluk sağlamalı ve müşterisini geri çevirmemesi uygun stratejilerin başında gelmektedir. Büyük derecede işletmesi olanlar küçük dereceli işletmelerle ortaklık sağlayıp ulaşılabilirlik kitlesini daha da genişletebilir ve bunu yaparak da marka bilinilirliği arttırılabilir.

Önemli Stratejiler

Temel stratejilerin yanı sıra sürekli müşterilere broşürler göndermek, kurumsal, havayolu şirketlerine ve devlet makamlarına araç kiralama teklifleri sunmak, internet sitesi üzerinden online hizmet vermek, gazetelerde reklam yapmak, yerel adres rehberlerinde olduğundan emin olmak, ağızdan ağza pazarlama yöntemini kullanmak gibi yöntemler de kullanılabilir.

Siz de rent a car sektöründe işletme açmak istiyorsanız iletişim bilgilerinizi yorum kısmına bırakabilirsiniz. İlgili kişiler sizle iletişime geçtikten sonra bilgilendirmeleri ve desteği ücretsiz olarak sağlayacaktır. Bunların dışında konu hakkında yine aklınıza takılan tüm soruları yorum kısmından yazarak bize sorabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı